Make your own free website on Tripod.com
ІнтерNетрі - Бібліотека - Загублені в Nетрях - Всевідо - Виднокрай - Чорноморський навігатор - Оголошення
 
ПОХОДЖЕННЯ НАЗВИ ПЕРЕЯСЛАВ

Пішов Володимир на хорватів. Коли ж він повернувся з війни хорватської, печеніги прийшли тим боком (Дніпра) від Сули. Володимир пішов навпроти них і зустрів їх на Трубежі коло броду, де тепер Переяслав. 1 став Володимир на цьому боці, а печеніги - на тому, і не наважувались ні він на той бік, ні вони - на цей.

І під'їхав князь печенізький до ріки, і покликав Володимир і сказав йому:

- Випусти ти свого мужа, а я свого, хай поборються. 1 якщо твій

муж ударить об землю моїм, то не воюємо три роки; якщо ж наш муж

ударить, то воюємо три роки.

І розійшлися в різні сторони.

Володимир же, вернувшись в стан свій, послав по табору глашатая з. словами:

- Чи нема такого мужа, який би взявся боротися з печеніжином? Не знайшлося ніде.

На ранок приїхав Володимир, звертаючись до всіх воїнів, і прийшов один старий муж до князя і сказав йому:

- Княже! Є в мене один менший син дома, бо з чотирма я вийшов, а він дома. З його дитинства не було такого, щоб ударив ним. Одного ж разу, як я сварив його, а він м'яв шкуру, то розгнівався на мене і роздер шкуру руками.

Князь же, це почувши, зрадів і послав за ним, і привели його до князя, і князь розповів йому все. Він же сказав:

- Княже, не знаю чи здолаю його, спробуй-но мене: чи нема бика великого і сильного?

1 знайшли бика великого й сильного, і велів він роздражнювати бика; поклав на нього залізо гаряче і пустив бика. 1 побіг бик мимо нього, і схопив він бика рукою за бік, і вирвав стільки шкури з м'ясом, скільки його рука захопила. І сказав йому Володимир:

- Можеш з ним боротися!

А назавтра прийшли печеніги, стали кликати:

- Чи є муж? Наш уже готовий!

Володимир же наказав тієї ночі одягти зброю, і зійшлися обидва стани. Випустили печеніги свого мужа: був-бо він дуже превеликий і страшний. І виступив муж Володимира, і поглянув на нього печеніжин і засміявся, бо був він середнього зросту. 1, розміравши відстань між обома військами, пустили їх один до одного, і схопилися вони і стали міцно держати один одного, і здавив він печеніжина руками до смерті, і вдарив ним об землю. І вигукнули руси, а печеніги побігли, і Русь погнала за ними, рубаючи їх, і прогнала їх. Володимир же на радощах заклав город на броду, тому і назвав його Переяслав, бо ж перейняв славу юнак той. Володимир великим мужем зробив і його, і батька його. Й повернувся Володимир у Київ з перемогою та славою великою.